Evden Eve Nakliyatta Firma Seçimi

Hayallerinizi süsleyen “o” evi en nihayetinde buldunuz ya kiraladınız ya da satın aldınız… İsteğiniz bir an evvel yeni hanenizde planladığınız yeni hayata kavuşmak. Taşınmak, bu hayale kavuşmak için ödediniz bedel olmamalı… Günümüzde evden-eve nakliyat firmaları sizi sorunsuz bir şekilde yeni hayatınıza taşıyacak hizmet donanımı için kendilerini geliştirmekte. Sizin her hangi bir iş gücü harcamanıza mahal vermeyecek şekilde tüm eşyalarınızı özenle kolilere yerleştirerek bir evden diğerine sizin öngördüğünüz hali ile taşınma işlemini gerçekleştirmekte. Bu şekilde telaffuz edildiğinde kulağa kolay geldiğini biliyorum. Elbette işler her zaman yazıldığı kadar kolay hayata geçmiyor. Peki, öyle ise ne yapmak lazım:

 1. Doğru nakliye firmasını En doğru evden eve nakliyat firmasını seçtiğinizden emin olun.
 2. Taşınma Nakliye gününe siz de hazırlanın

Nakliye Evden eve firması seçimi taşınma işleminizin en önemli belki de tek önemli adımıdır. Bir nakliye şirketinin size uygun olup olmadığını ölçümlemek ile işe başlayın. Bu araştırmayı sadece bütçesel anlamda yapmayın. Çoğu zaman ucuz olsun diye tercih edilen seçenekler size çok daha pahallı sonuçlar doğurabiliyor. Gelin adım adım taşınma sürecinizi birlikte planlayalım;

Doğru Nakliye Firması Seçimi

1- Bütçe Yapın: Taşınma için ayırabileceğiniz bedeli belirleyin. Bunu yaparken taşınılacak nokta ile mevcut eviniz arasındaki mesafe, taşınma koşulları, oda sayısı, eşya yoğunluğu gibi unsurları dikkate alın ve gerçekçi olun.

2- Firma Araştırın: Bugün artık dünyaya açılan kapı parmaklarımızın ucunda. İnternet aracılığı ile yüzlerce firmaya ulaşabilmek mümkün. Hatta şu an bu makaleyi okumakta olduğunuz sayfadan dahi işinizi kolaylaştıracak nakliye firmalarına ulaşabilirsiniz. Size uygun seçenek sunabileceğinize inandığınız firmaların bir listesini yapın.

3- Yüz yüze Görüşmek Önemli: Seçtiğiniz nakliye firmalarını arayarak randevu talep edin. Öncelikli olarak telefonda şu sorulara yanıt arayabilirsiniz:

 • Nakliye lisansına sahip bir firma mı?
 • Sigorta yapıyorlar mı?
 • Fiyat politikasını neye göre belirliyorlar – (ekspertiz hizmetleri var mı yoksa fiyatı metre kareye ve eşya sayısına göre ezbere veriyorlar mı) – unutmayın! Ezbere verilen fiyat teklifleri taşınma gününde başka sorunları beraberinde getirir.
 • Kaç kişilik ekibe sahipler –  evinizi taşımak için kaç kişilik bir ekip görevlendirecekler? Bu detay bir hayli önem taşıyor, eksik ekip size hizmet vermek üzere gelen kişilere ekstra yük demektir. Sağlıklı bir şekilde taşıma işlemini gerçekleştirilmesi için iş gücünün eşit dağılımda olması önemlidir.
 • Nakliye şirketinin taşınmayı planladığınız tarihteki müsaitlik durumu.
 • Referansları – ki çoğu zaman referanslar küçük bir detay olarak kalırlar.
 • Görüşmenizin sonucunda sizde güven duygusu uyandırdılar mı?
 • Ödeme şekli.

4- Nakliye Firmasına karar verdikten sonra seçtiğiniz firma ile gün, ödeme, hizmet, sigorta ve ekip ile ilgili bilgileri netliğe kavuşturun.

5- Evden eve nakliye hizmeti alacaksanız dahi sizin de sorumlu olduğunuz noktalar olduğunu

Taşınmak İçin Taşınan Olarak Yapılması Gereke Ön Hazırlıklar

Taşınma süreci hızlandırmak ve taşınma gününü problemsiz şekilde atlatmak için sizin de almanız gereken bir dizi sorumluluk olduğunu unutmayın.

 • Taşınmadan 24 saat önce buzdolabınızın fişini çekin ve “defrost” edilmesini sağlayın
 • Bulaşık, çamaşır ve kurutma makinelerinin içlerini boşaltın. Fişlerini çekin, hortumlarını sökün. Kapsamlı cihazlara sahipseniz bu noktada teknik servisten yardım isteyin.
 • Elektrikli cihazlarınızı fişten çekin ve dinlendirin.
 • Evden eve nakliyat söz konusu olsa da mutfakta bulaşık bırakmayın
 • Kıymetli ve değerli eşyalarınızı güvenli bir yakınınıza teslim edin ve nakliye sırasında ortalıkta değerli eşya bırakmayın.
 • Taşınma günü ve yeni evinizdeki ilk güne yönelik kıyafet hazırlayın. İç çamaşırı ve benzeri kişisel eşyalarınızı siz paketleyin.
 • Apartman yöneticisi, site yönetimi, güvenlik ve apartman görevlisini taşınma hakkında bilgilendirin.
 • Asansör kullanımı söz konusu olacak ise, bu aşamadaki izin süreçlerini önceden çözümleyin ve apartman sakinlerini bu konuda bilgilendirin.
 • Evinizin önünde taşınma kamyonu için uygun park yeri organize edin.

Makale Kaynağı: Mustafa Başar

[`twib` not found]
Share on Facebook
[`friendfeed` not found]
[`google_buzz` not found]
Bookmark this on Delicious
Bookmark this on Digg

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.